Işık Peeling

Yıllar içinde güneşe mağruziyet, hamilelik, doğum kontrol hapları gibi hormonal faktörler, genetik faktörler gibi faktörlerin etkisiyle ciltte lekeler ortaya çıkabilmektedir. Bugüne kadar leke tedavisinde uygulanan yöntemler uzun seanslar sürmekte ve bazı hastalarda tam sonuç elde edilememekteydi.

Artık “ışık peelingi” ile 1 seansta lekelerden kurtulmak daha parlak bir cilde sahip olma mümkün.Yalnız Dikkat edilmesi gereken husus Işık Peelingi sadece Uzman Doktorlar Tarafından uygulanabilen çok ciddi bir tıbbi uygulamadır.Işık Peelingini Uzmanlığı olmayan doktorlar bile uygulayamamaktadır.Bunun dışında Güzellik Salonlarında Işık Peelingi adı altında uygulanan sistem aslında Normal Peeling uygulamasıdır.

Işık peelingi nasıl uygulanır?
1- Cilt uygun bir temizleyici ile temizlenir.
2- Cildin ph’ını dengeleyen solüsyon tüm yüze uygulanır. Bu aşamada solüsyon ve maskenin cilde daha iyi nüfuz etmesi ve lekelerin daha rahat giderilmesi için cildin yüzeyindeki bariyerin geçirgenliği arttırılmış olur.
3- Ciltte soyma etkisini yapan solüsyon uygulanır ve hastanın cilt yapısına uygun olan süre beklenir.
4- Bu işlem için özel olarak üretilmiş olan leke giderici maske uygulanır. Hastanın bu maske ile 8-12 saat beklemesi gerekmektedir sonrasında maske ılık su ile yıkanır.
5- Hastanın tedavi sonrası verilen leke açıcı ve nemlendirici kremleri kullanması ve güneşten korunması gerekmektedir.

Işık peelingi kaç seans uygulanır?
Birçok hastada tek seans yeterli olmaktadır. Bazı hastalarda 2. Seans gerekebilmektedir.

Işık peelingi ne kadar sürer?
İşlem yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Maske sürüldükten sonra 1 saat sonra hasta evine gidebilir.

Işık peelinginde sonuç ne zaman ortaya çıkar?
Uygulamaların %95’inde, lekeler 21 ile 30 gün arasında kaybolmaya başlar.

Hangi hastalar ışık peelingi için uygundur?
Işık peelingi her yaşta hasta ve her cilt tipi için uygundur.

Işık peelingi ciltteki güneşe bağlı lekelerin ve akne lekelerinin azalması ve yok edilmesi için tasarlanmış bir tedavi yöntemidir. İşlemin anti aging etkisinden de faydalanılmaktadır. Cildin soyulmasını sağlayarak yenilenme sürecini hızlandırır ve cilde ışıltılı bir görünüm katar.

Işık peeling lekeler de ve cilt canlandırma amaçlı uygulanan bir peelingtir. Güneş, doğum ve sivilce lekeleri, pigmentasyon benekleri, koyu hamilelik lekeleri, melazma, yaşlılık gibi cilt problemlerinde uygulanmaktadır. Işık peelingi, bütün peelinglerde olduğu gibi yaz aylarında ve hamilelerde uygulanmamaktadır. Orta derinlikte etki eden bir peeling olan ışık peelinginin uygulama protokolü ciltte var olan melanin dağılımını homojen hale getirmek için planlanmıştır.

Arpa’dan elde edilen 3 farklı solüsyon ile yaklaşık 20–30 dak süre ile işlem görmektedir. Ardından gazlı bez uygulanarak cilde maske uygulanılmaktadır. Ardından aynı ürüne ev kullanımı olarak devam edilmektedir. Uygulama sonrası sosyal hayat 3–6 gün etkilenebilir. İşlem kişinin cilt problemine göre 1 veya 2 seans uygulanmaktadır.

Işık peelingi lekelerde etkili olduğu kadar cilde parlaklık ve aydınlık yaratan bir uygulamadır. Uygulamaya cilt temizliğinin ardından başlanır ve 10 – 15 dakika kadar sürer.

Bu uygulama sürecinde dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta vardır:
– Uygulama sonrası işlem yapılan bölgeyi 8 saat boyunca yıkamamak
– Uzmanınız tarafından size verilecek olan destekleyici ev ürünlerini uzmanınızın uygun gördüğü süre zarfında kullanmaktır.
– Işık peelingi, kişinin sosyal hayatını etkileyecek bir durum oluşturmaz. Çok hassas ciltlerde bile güvenle uygulanabilir.