Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling Uygulamaları
Kimyasal peeling donuk ve cansız görünümlü cildi canlandırmak için uygulanan yöntemlerden biridir. Ayrıca ciltteki koyu renkli lekelerin tedavisi, akne ve izlerinin tedavisi için de kullanılır.

Kimyasal Peeling Çeşitleri Nelerdir?
Yüzeysel Peelingler:
Kullanılan meyve asitleri (Glikolik Asit, Pirüvik Asit, Salisilik asit, Laktik Asit) cilde donuk görünüm veren ölü hücreleri temizleyerek sağlıklı hücrelerin gelişmesini ve yüzün canlanmasını sağlar. Kimyasal peeling ile cildin doğal rengi, dokusu ve pürüzsüzlüğü konusunda çok büyük gelişme sağlanabilir. Ayrıca cildi sıkılaştırarak yüzeysel çizgi ve kırışıklıkları da azaltır. Yüzeysel peelingler 2 haftada bir 6-8 seans olarak planlanabilir. Her seansta cildin reaksiyonuna göre konsantrasyon ve peelingin ciltte kalış süresi arttırılır.

Orta Peelingler:
En çok kullanılanı TCA peelingler olup işlemden sonra 3-7 gün ciltte kızarıklık ve soyulma görüleceğinden tedavi planı bu duruma göre yapılmalıdır.

Cosmelan ve Dermamelan, orta peeling sınıfına giren bir uygulamadır. Sadece 1 kez yapılması yeterlidir. Maske gibi uygulanan peeling cilt tipine göre 8- 12 saat ciltte kaldıktan sonra temizlenir ve tedavi daha az konsantrasyonda ki aynı ürün ile 3 ile 6 ay devam ettirilir.

Derin peelingler:
Fenol gibi derin peelingler özellikle kardiak risklerinden dolayı klinik ve muayenehane gibi ortamlarda kullanılmamalıdır.

Uygulama Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?
Cildin üst tabakasının soyulmasının ardından ortaya çıkan taze cilt güneşe karşı çok hassas olduğundan SPF 15 ve üzeri koruyucuların her 2 saatte bir tazelenmelidir.

Lazerle Akne, Ameliyat ve Yara İzleri Tedavisi
Fraksiyonel Non-Ablatif Cilt Yenileme Sistemi nasıl çalışır?

Fraksiyonel Non-Ablatif lazer sistemi (Erbium Glass / 1540 nm) ışığı mikro sütunlar halinde yayar ve cilt altında kolonlar halinde koagülasyon (pıhtılaşma) alanları oluşturur. Bu sütunlarda yeni, sağlıklı dokuyu oluşturacak olan doğal iyileşme süreci başlar.

Hangi bölgelerde çalışabilir?
Fraksiyonel Non-Ablatif cilt yenileme sistemi yüz, boyun, dekolte ve eller gibi birçok vücut bölgesinde güvenle çalışabilir.

Fraksiyonel Non-Ablatif Cilt Yenileme Sistemi’nin diğer cilt yenileme metodları ile ne gibi Farkları vardır?
Epidermis ve dermisin bir kısmını kaldıran CO2 lazer uygulamalarında sonuçlar çok iyi olmasına rağmen birkaç haftaya uzayan kızarıklık ve renk değişikliği sosyal hayatı kısıtlayabilir. Bu yöntemde ise cildin en üst tabakası olan stratum korneum yerinde kalırken epidermis ve dermise uyarılar gönderir, bu da hızlı iyileşme sağlar.

Fraksiyonel lazerde soruna yönelik olarak 2 başlık kullanılır:
10 mm başlık: daha küçük bir alan kaplamasına rağmen cildin daha derin katmanlarına inerek derin kırışıklıkların ve akne izlerinin giderilmesinde, yumuşak dokunun sıkılaştırılmasında, gözeneklerin küçültülmesinde, cildin yenilenmesinde etkili olur. 10 mm lik başlıkla ameliyat ve yara izlerinin tedavisi de yapılabilmektedir.

15 mm başlık: kapladığı daha büyük alanla cildin yüzeyine etki eder. Dolayısıyla asıl etkinliği cildin yüzeyinde oluşmuş lekeler üzerinedir. Güneş ve yaş lekeleri, hamilelikte oluşan lekeler (melazma) gibi pigmentasyon artışının olduğu durumlarda kullanılır. Her iki başlıkla da 1 seansta cildin ortalama % 20’si etkilenmektedir. Dolayısıyla önerilen seans sayısı 3 – 5 seanstır. Genelde gözle görülür sonuçlar 3. aydan itibaren kendini göstermeye başlar.

Tedaviler ağrılı mıdır? Tedaviden sonra neler beklemeliyim?
Tedavi bölgesinde birkaç saat içinde kaybolan kızarıklık, sıcaklık, ödem ve gerginlik olabilir. Ciltteki pembemsi görünüm çoğu kez 5-7 gün sürebilir. Uygulama sonrasında genellikle işinize ve diğer günlük aktivitelerinize geri dönebilirsiniz. Hızlı iyileşmenin nedeni ısı kolonlarının çevresindeki sağlam doku alanlarıdır. Uygulama yapılanların çoğu ciltteki pozitif değişiklikleri birkaç gün içerisinde fark ederler. 3-4 hafta aralıklarla yapılacak olan bir dizi tedavi istenilen sonuçların görülmesi için yeterlidir. Tedaviyi yapacak olan doktorlarınız size fraksiyonel non-ablatif cilt yenileme teknikleri ve beklenen sonuçları hakkında daha ayrıntılı bilgi verecektir.

Bu işlem neden sizin için uygundur?
Eğer cilt renginiz koyu tonlarda (tip3,tip4) ise eğer ekstra bir zaman ihtiyaç duymadan günlük yaşantınıza geri dönmeyi tercih ediyorsanız, bu yöntem daha uygun olacaktır.