Leke Giderici Lazer Tedavileri

Fraksiyonel Lazer Non-Ablatif Cilt Yenileme Sistemi nasıl çalışır?
Fraksiyonel Non-Ablatif lazer sistemi (Erbium Glass / 1540 nm) ışığı mikro sütunlar halinde yayar ve cilt altında kolonlar halinde koagülasyon (pıhtılaşma) alanları oluşturur. Bu sütunlarda yeni, sağlıklı dokuyu oluşturacak olan doğal iyileşme süreci başlar.

Hangi bölgelerde çalışabilir?
Fraksiyonel Non-Ablatif cilt yenileme sistemi yüz, boyun, dekolte ve eller gibi birçok vücut bölgesinde güvenle çalışabilir.

Fraksiyonel Non-Ablatif Cilt Yenileme Sistemi’nin diğer cilt yenileme metodları ile ne gibi farkları vardır?

Epidermis ve dermisin bir kısmını kaldıran CO2 lazer uygulamalarında sonuçlar çok iyi olmasına rağmen birkaç haftaya uzayan kızarıklık ve renk değişikliği sosyal hayatı kısıtlayabilir. Bu yöntemde ise cildin en üst tabakası olan stratum korneum yerinde kalırken epidermis ve dermise uyarılar gönderir, bu da hızlı iyileşme sağlar.

Fraksiyonel lazerde soruna yönelik olarak 2 başlık kullanılır:
– 10 mm başlık: daha küçük bir alan kaplamasına rağmen cildin daha derin katmanlarına inerek derin kırışıklıkların ve akne izlerinin giderilmesinde, yumuşak dokunun sıkılaştırılmasında, gözeneklerin küçültülmesinde, cildin yenilenmesinde etkili olur. 10 mm lik başlıkla ameliyat ve yara izlerinin tedavisi de yapılabilmektedir.

– 15 mm başlık: kapladığı daha büyük alanla cildin yüzeyine etki eder. Dolayısıyla asıl etkinliği cildin yüzeyinde oluşmuş lekeler üzerinedir. Güneş ve yaş lekeleri, hamilelikte oluşan lekeler (melazma) gibi pigmentasyon artışının olduğu durumlarda kullanılır. Her iki başlıkla da 1 seansta cildin ortalama % 20’si etkilenmektedir. Dolayısıyla önerilen seans sayısı 3 – 5 seanstır. Genelde gözle görülür sonuçlar 3. aydan itibaren kendini göstermeye başlar.

Tedaviler ağrılı mıdır? Tedaviden sonra neler beklemeliyim?

Tedavi bölgesinde birkaç saat içinde kaybolan kızarıklık, sıcaklık, ödem ve gerginlik olabilir. Ciltteki pembemsi görünüm çoğu kez 5-7 gün sürebilir. Uygulama sonrasında genellikle işinize ve diğer günlük aktivitelerinize geri dönebilirsiniz. Hızlı iyileşmenin nedeni ısı kolonlarının çevresindeki sağlam doku alanlarıdır. Uygulama yapılanların çoğu ciltteki pozitif değişiklikleri birkaç gün içerisinde fark ederler. 3-4 hafta aralıklarla yapılacak olan bir dizi tedavi istenilen sonuçların görülmesi için yeterlidir. Tedaviyi yapacak olan doktorlarınız size fraksiyonel non-ablatif cilt yenileme teknikleri ve beklenen sonuçları hakkında daha ayrıntılı bilgi verecektir.

KTP (Q-Switched) Lazer ile Leke Tedavisi
Dört farklı dalga boyuna sahip Nd: Yag ve KTP Q- switched lazerler dövmelerin çıkarılmasında, her tür pigment (renk) içeren lezyonlarda, cilt gençleştirmede ve vasküler (damarsal) sorunların tedavisinde kullanılmaktadır. Yüksek enerjiye sahip lazer atışları cilde zarar vermeden pigmentler tarafından emilmekte, parçalara ayrılmakta ve hücre içerisine alınarak o bölgeden uzaklaştırılmaktadır. İyileşme süreci hızlı, yan etkileri az, her tür cilt tipinde güvenle uygulanabilen bir yöntemdir.

Hangi sorunlarda ve hangi bölgelerde uygulanabilir?

Son teknolojiye sahip Q- switched lazer tekniği vücudun her bölgesinde güvenle uygulanmaktadır.

– Her renk dövmenin (tatoo) çıkarılmasında,
– İyi huylu benlerin tedavisinde,
– Yüzdeki güneş ve yaşlılık lekelerinde,
– El sırtlarındaki güneş ve yaşlılık lekelerinde,
– Hormonal lekelerde (hamilelik, doğum kontrol hapı kullanımı vb.),
– Kılcal damar tedavisinde,
– Cilt yenileme ve gençleştirmede,
– Akne izlerinin giderilmesinde,
– Gözeneklerin küçültülmesinde,
– Cilt elastikiyetinin artırılmasında,
– İnce kırışıklıkların tedavisinde kullanılmaktadır.
– İşlem genellikle anestezi gerektirmez.

Uygulama sırasında lekenin büyüklüğü kadar bir kızarıklık ve leke üzerinde 7-10 gün sürebilen kabuk oluşacaktır. Uygulama sonrasında epitelize edici bir krem (Bepanthene) sürülebilir. Dikkat edilmesi gereken nokta bu kabuğa dokunmamak ve kendiliğinden düşmesini beklemektir.

Kabuk düştükten sonra alttan çıkan taze, pembe cilt mutlaka güneşten ve tahrişten korunmalıdır.

Çoğunlukla tek bir seansta bile yaşlılık ve güneş lekelerini yok edebilmek mümkün. Bazı eski ve derin yerleşimli lekeler için 2 veya 3 seans yapmak gerekebilir.

Yüz, boyun, dekolte ve eller sıklıkla güneşe maruz kalan bölgelerdir ve genellikle burada oluşan lekeler için KTP yüz güldürücü sonuçlar verir.

Nd-Yag QSW ile Leke Tedavisi
Dört farklı dalga boyuna sahip Nd: Yag Q- switched lazerler dövmelerin çıkarılmasında, her tür pigment (renk) içeren lezyonlarda, cilt gençleştirmede ve vasküler (damarsal) sorunların tedavisinde kullanılmaktadır. Yüksek enerjiye sahip lazer atışları cilde zarar vermeden pigmentler tarafından emilmekte, parçalara ayrılmakta ve hücre içerisine alınarak o bölgeden uzaklaştırılmaktadır. İyileşme süreci hızlı, yan etkileri az, her tür cilt tipinde güvenle uygulanabilen bir yöntemdir. Tek bir dalga boyu olan laser sistemi sadece limitli bir renk aralığında etkili olacağından, ve farklı dalga boylarında laserler almak oldukça pahalı olacağından, üreticiler birden fazla dalga boyunu tek bir sistemde birleştirmişlerdir. Bu çoklu kaynak sistemlerinde, genel olarak baz dalga boyu farklı teknolojiler ile diğer dalga boylarına ayrılarak daha fazla renk aralığında çalışmayı sağlar. Bir çok kişi, başlangıç dalga boyu olarak 1064nm Nd:YAG lazerin ideal olduğuna inanır. 1064nm dalga boyunun estetik uygulamalarda kullanımı ve avantajları en ince ayrıntısına kadar yaygın olarak araştırılmış ve rapor edilmiştir. En çekici karakteristiklerinden biri de, bu dalga boyunun melanin tarafından neredeyse hiç absorbe edilmemesi ve daha koyu cilt tiplerinde güvenli bir şekilde kullanılabilmesidir.

Hangi sorunlarda ve hangi bölgelerde uygulanabilir?
Son teknolojiye sahip Q- switched lazer tekniği vücudun her bölgesinde güvenle uygulanmaktadır.

– Her renk dövmenin (tatoo) çıkarılmasında,
– İyi huylu benlerin tedavisinde,
– Yüzdeki güneş ve yaşlılık lekelerinde,
– El sırtlarındaki güneş ve yaşlılık lekelerinde,
– Hormonal lekelerde (hamilelik, doğum kontrol hapı kullanımı vb.),
– Kılcal damar tedavisinde,
– Cilt yenileme ve gençleştirmede,
– Akne izlerinin giderilmesinde,
– Gözeneklerin küçültülmesinde,
– Cilt elastikiyetinin artırılmasında,
– İnce kırışıklıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Uygulama ağrılı mıdır? İşlem sonrasında neler beklemeliyim?
İşlem genellikle anestezi gerektirmez. Bazı özel durumlarda lokal etkili anestetik kremler veya soğuk hava kullanılabilir. Leke tedavilerinde uygulama türüne göre ciltte geçici kızarıklık veya 1-2 hafta sonra dökülen kabuklanma olabilir. Çok yüzeydeki lekeler için tek seans yeterli olurken, çoklu lekelerde ve dövme silme işlemlerinde seans aralıkları genellikle 4-6 hafta arasında değişmektedir. İşlem sonrasında dört hafta güneşe çıkmamaya dikkat edilmeli ve yüksek faktörlü (SPF 15 üzeri) güneş kremleri kullanılmalıdır.