Non-Ablatif Cilt Yenileme

Dört farklı dalga boyuna sahip Nd: Yag Q- switched lazerler dövmelerin çıkarılmasında, her tür pigment (renk) içeren lezyonlarda, cilt gençleştirmede ve vasküler (damarsal) sorunların tedavisinde kullanılmaktadır. Yüksek enerjiye sahip lazer atışları cilde zarar vermeden pigmentler tarafından emilmekte, parçalara ayrılmakta ve hücre içerisine alınarak o bölgeden uzaklaştırılmaktadır. İyileşme süreci hızlı, yan etkileri az, her tür cilt tipinde güvenle uygulanabilen bir yöntemdir.

Tek bir dalga boyu olan laser sistemi sadece limitli bir renk aralığında etkili olacağından, ve farklı dalga boylarında laserler almak oldukça pahalı olacağından, üreticiler birden fazla dalga boyunu tek bir sistemde birleştirmişlerdir. Bu çoklu kaynak sistemlerinde, genel olarak baz dalga boyu farklı teknolojiler ile diğer dalga boylarına ayrılarak daha fazla renk aralığında çalışmayı sağlar. Bir çok kişi, başlangıç dalga boyu olarak 1064nm Nd:YAG laserin ideal olduğuna inanır.

1064nm dalga boyunun estetik uygulamalarda kullanımı ve avantajları en ince ayrıntısına kadar yaygın olarak araştırılmış ve rapor edilmiştir. En çekici karakteristiklerinden biri de, bu dalga boyunun melanin tarafından neredeyse hiç absorbe edilmemesi ve daha koyu cilt tiplerinde güvenli bir şekilde kullanılabilmesidir.

Hangi sorunlarda ve hangi bölgelerde uygulanabilir?

Son teknolojiye sahip Q- switched lazer tekniği vücudun her bölgesinde güvenle uygulanmaktadır.

Her renk dövmenin (tatoo) çıkarılmasında,

İyi huylu benlerin tedavisinde,

Yüzdeki güneş ve yaşlılık lekelerinde,

El sırtlarındaki güneş ve yaşlılık lekelerinde,

Hormonal lekelerde (hamilelik, doğum kontrol hapı kullanımı vb.),

Kılcal damar tedavisinde,

Cilt yenileme ve gençleştirmede,

Akne izlerinin giderilmesinde,

Gözeneklerin küçültülmesinde,

Cilt elastikiyetinin artırılmasında,

İnce kırışıklıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Uygulama ağrılı mıdır? İşlem sonrasında neler beklemeliyim?

İşlem genellikle anestezi gerektirmez. Bazı özel durumlarda lokal etkili anestetik kremler veya soğuk hava kullanılabilir. Leke tedavilerinde uygulama türüne göre ciltte geçici kızarıklık veya 1-2 hafta sonra dökülen kabuklanma olabilir. Çok yüzeydeki lekeler için tek seans yeterli olurken, çoklu lekelerde ve dövme silme işlemlerinde seans aralıkları genellikle 4-6 hafta arasında değişmektedir. İşlem sonrasında dört hafta güneşe çıkmamaya dikkat edilmeli ve yüksek faktörlü (SPF 15 üzeri) güneş kremleri kullanılmalıdır.

Cilt gençleştirmede ise bölgede hafif bir kızarıklık olmaktadır. Uygulama sonrası ilk 48 saat güneşten kaçınmalı ve herhangi bir kozmetik ürün kullanılmamalıdır. Seans aralıkları 2-3 hafta olup yaklaşık 4-6 seans sonrasında yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir.